Новата тениска ѕвезда -18-годишниот Алкараз победи и испиша историја!

Сведоче историја!

Во раните утрински часови на 4-ти април, по Пекинг време, 18-годишниот Алкалас избувна кога заостана со 1-4 во првиот сет, освои 9 од следните 10 ининги, го совлада Руд со 7-5, 6-4, и победи на првиот натпревар од сезоната.Втора круна, трета круна во кариерата.Ова е прва Мастерс титула за Алкараз во кариерата и трет најмлад мастерс шампион во историјата.Во исто време, Алкараз го собори рекордот на Ѓоковиќ и стана најмладиот шампион во историјата на Игрите во Мајами!
тенис -1

Од новата сезона, Алкараз загуби само два натпревари на Австралија Опен и Мастерсот во Инди, губејќи од Беретини, вицешампионот и Надал, еден од големата тројка.Во останатите натпревари Алкараз ги победи Циципас, Беретини, Агут, Нори, Монфис, Хулкач, Шварцман, Фоњини, Кезмановиќ и така натаму.Не е ни чудо што Надал рече: „Алкараз е веќе еден од најдобрите играчи, тој е многу разновиден, има многу агресивен напад и цврста одбрана.Не ме чуди што ќе направи нешто следно.„Забелешките на Надал беа дадени пред две недели по битката во три сета помеѓу Надал и Алкалас.На тој меч Алкалас му направи многу проблеми на Надал, со само еден бод во клучните поени.Малите флуктуации штотуку ја загубија играта.Иако го пропушти финалето на Мастерсот во Инди, Алкараз сепак го создаде најдобриот рекорд во кариерата на Мастерсот.

тенис -2

Доаѓајќи на Мастерсот во Мајами, Алкалас продолжи да дивее.Алкалас ги победи Всовиќ, Чилиќ, Циципас, Кежмановиќ и Хулкач и за првпат влезе во финалето на Мастерсот.Во финалето, соочувајќи се со Руд, кој исто така за прв пат влезе во финалето на Мастерсот, дури и со големо срце како што е Алкараз, неминовно беше малку нервозен и заостануваше со 1-5 во првиот сет.Алкараз, кој постепено се прилагодуваше на атмосферата од финалето, почна да напаѓа и го израмнуваше резултатот три последователни натпревари.На крајот од сетот Алкараз го скрши појасот и го доби првиот сет со водство од 7-5.Во вториот сет Алкарас воспостави брејк предност на почетокот на сесијата и ја запечати победата од 6-4.Со 2-0, кога Алкараз заостануваше 1-4, победи на 9 од следните 10 натпревари и го совлада Руде.18-годишниот Алкараз го собори рекордот на Ѓоковиќ за освојување на Мастерсот во Мајами на 19 години и стана најмладиот шампион на турнирот во Мајами!

тенис -3

Во моментот на освојување на шампионската титула, Алкараз и тренерот Фереро, кој штотуку се занимаваше со погребот на неговиот татко, долго се прегрнаа за да ја прослават победата.Од минатогодишното четвртфинале на УС Опен до првиот Мастерс шампионат, Алкараз постигна такво достигнување за само половина година, станувајќи најочекуваната генерација по 00-тите во машкиот тенис.Со овој шампионат Алкараз го постави 11-тото место во кариерата, на само еден чекор од првиот влез во првите десет.

тенис -4

Овој пат Мајами го освои шампионатот, со што Алкалас стана третиот најмлад играч кој го освоил Мастерс шампионатот, покрај Џанг Депеи и Надал.Алкалас беше толку возбуден поради тоа што почна да цели кон поголеми цели: „Нема зборови да опишам како се чувствувам во моментов, но освојувањето на мојата прва Мастерс титула во Мајами е толку посебно.Јас сум многу среќен со оваа победа, целта оваа година беше да освојам 500, и го направив тоа.Следното нешто што треба да направите е да го освоите овој Мастерс.Се надеваме дека специјалност се следните“.

Ако сакате да станете попрофесионален тенисер како Алкалас, може да пробате сибоаситениски тренинг машина за стрелање,машина за вежбање тениско топчеќе ви помогне најдобро во вашиот тениски тренинг.

Време на објавување: април-15-2022 година